Piate evanjelium - Ian Caldwell

Dnes tu máme recenziu na knihu z trošku iného súdku. Ide o konšpiračný thriller Piate evanjelium. Musím sa priznať, že čítanie tejto knihy bola veľmi ale veľmi dlhá púť. Prečo, to sa dozviete v dnešnej recenzii. Knihu Piate evanjelium mi venovalo vydavateľstvo IKAR, ďakujem.

Anotácia:
Stratené evanjelium, kontroverzná relikvia a posledné želanie zomierajúceho pápeža. To sú tri dôvody, pre ktoré sa dvaja bratia – vatikánski kňazi – podujmú rozlúsknuť najväčšiu záhadu v dejinách kresťanstva.
Je rok 2004, pôsobenie Jána Pavla II. na pápežskom stolci sa chýli ku koncu a vo Vatikánskych múzeách sa pripravuje záhadná výstava. Týždeň pred slávnostnou vernisážou na tajnom stretnutí neďaleko Ríma zavraždia jej kurátora. Tej istej noci sa do vatikánskeho bytu otca Alexandra, gréckokatolíckeho kňaza spolupracujúceho s kurátorom výstavy a otca päťročného chlapca, ktosi vláme. Polícii sa nedarí odhaliť vinníka, preto otec Alex v zúfalom úsilí ochrániť svoju rodinu začne vyšetrovať na vlastnú päsť. Ak chce nájsť páchateľa, musí najprv rozlúštiť nečakaný objav mŕtveho kurátora: pravdivé svedectvo štyroch evanjelií – a menej známeho evanjelia s názvom Diatessaron – týkajúce sa najškandalóznejšej svätej relikvie kresťanskej cirkvi. Ako sa však otec Alex blíži k odhaleniu skutočnej príčiny priateľovej smrti a dôsledkov, aké by mohla mať na budúcnosť dvoch najväčších kresťanských cirkví na svete, zisťuje, že mu je v pätách niekto, kto má s výstavou vlastné zámery. Ak chce prežiť, musí byť šikovnejší.

 
Ak sa zaujímate o konšpiračné teórie a navyše nepohrdnete krimi knihou, tak táto kniha by vám mohla byť veľmi blízka. A preto som sa pre túto knihu rozhodla hneď ako som si prečítala anotáciu. Najskôr to išlo rýchlo, strana za stranou ale neviem, potom sa niečo zmenilo. Pri čítaní som sa začala nudiť a dokonca ma ani moc nezaujímalo ako to celé dopadne. Dôvod? Kniha dejovo nie je zlá, problém však bol v tom ako to bolo celé podané a popisy udalostí boli neskutočne zdĺhavé a nudné. Až príliš mnoho opisov činnosti, ktorá dej nikde neposúvala. Sadol si, postavil sa, otvoril dvere, zatvoril dvere, odišiel atď. Dialógy mi občas prišli strašne, hm, divné. Neviem to vysvetliť ale občas som mala pocit, že tie rozhovory nemajú ani hlavu ani pätu. Opisy z minulosti boli na tom podstatne lepšie, pekne opísané, ale niekedy ten dej tak často skákal z prítomnosti do minulosti, že som zostávala dosť zmätená. Na môj vkus sa autor v minulosti dvoch bratov motal až príliš často. No a potom sú tu hlavné postavy. Tie ma bohužiaľ nudili. Jednoducho mi nesadli a tak dočítanie knihy sa stále predlžovalo a predlžovalo, až som sa nakoniec dáko zaprela a knihu horkoťažko dočítala. Od knihy som asi očakávala veľa, minimálne, že to bude tak dobre prešpekulované ako napr. DaVinciho kód. Nebolo.

Nie som žiaden expert na cirkev a tak občas som ostala značne zmätená, resp. znudená keď som čítala niečo na túto tému. Jasné, že vedela som do čoho idem ale toto ma naozaj nebavilo čítať, pretože nebolo to tak podané ako som očakávala. Celá tá záhada okolo turínskeho plátna a všeobecne táto konšpiračná teória bola fajn a chválim. I samotná vražda nebola tak zlá a v konečnom dôsledku sa mi páčila, ale ako som písala problém bol v tom ako to bolo napísané a celkovo podané. Vedela by som si to predstaviť lepšie. No ale viete ako sa vraví, koľko ľudí toľko chutí a stretla som sa s názormi, že kniha bola úžasná. Ak sa o takúto nižnú tému zaujímate, knihu skúste, možno vám to sadne perfektne. Dosť ma mrzí, že dávam knihe takéto hodnotenie ale nechcem sa tváriť, že kniha bola perfektná, keď ja som to takto nevnímala.


Informácie o knihe:
Originálny názov: Blood and Water (The Fifth Gospel)
Počet strán: 488
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2015
Vydalo: IKAR
Bežná cena: 16.90 €

Hodnotenie: 


 

8 komentárov

Knihu čítala moja mamina a jej sa páčila tak som sa do tejto knihy pustila aj ja. Ja sa ale musím priznať že knihu som ani nie v polke odložila bokom a chodím okolo nej ako mačka okolo vody. Neuveriteľne nudná kniha.

Reply

Ale recenzia inak fajn aspo ju nevychvaľuješ do nebies.

Reply
Anonymný mod

Z tej knihy sa mi chce spať už teraz nie ju ešte aj čítať... nič proti tvojej recenzii, narážam skôr na dej.

Reply

No vidím to podobne... čítala som už niekoľko kníh, ktoré som si vybrala po prečítaní tvojej recenzie ale táto to zrejme nebide.

Reply

Ďakujem, aspoň viem, že sú užitočné :)

Reply

Jasné chápem... aj keby tak v pohode.. :)

Reply
Anonymný mod

Ja som asi divna ale vzdy mam o knihy, ktore nie su oblubene vacsi zaujem ako o tie dobre hodnotene. To znamena ze tato am tiez dost zaujala. Len pomerne dost vysoka cena. Pekna recenzia..

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥