(Mrazivý) detektívny thriller Mráz

Netopiere dnes tu mám pre vás recenziu z trošku iného súdka. Už bolo treba trochu oddychu od fantasy a tak som sa rozhodla pre môj druhý obľúbený žáner, krimi. Túto knihu mi venovalo vydavateľstvo ALBATROSMEDIA. Ďakujem. Kniha Mráz je na knižnom trhu novinkou a i údajným bestsellerom. Údajne patrí medzi 50 najlepších thrillerov z celého sveta za posledných 5 rokov. Vážne? Mrazivý thriller? Dovolím si nesúhlasiť. Navyše dosť ma zaskočilo, že kniha je vraj desivejšia ako príbeh Hannibala Lectera. Uisťujem vás, nie je. Poďme teda na samotnú recenziu aby sme teda zistili, prečo nesúhlasím.

Anotácia (český jazyk): 

Vražedné šílenství uprostřed francouzských Pyrenejí!

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky
v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry.

Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schoností k vyřeření děsivého tajemství…

Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.


Priznávam, že kniha ma hneď podľa anotácie zaujala. Vyzeralo to na knihu plnú zvratov a veľmi prešpekulovaných situácií. Vyzeralo to na veľký počet obetí, a že ich zmrzačenie bude úplne odporné. Bohužiaľ, nedostala som od tejto knihy čo som chcela. Dej máte rozdelený na tri časti. Prvá časť bola v poriadku. Na začiatku sa už hneď niečo udialo a začalo sa pomaličky vyšetrovanie. No vlastne veľmi pomaličky ale stále to bolo v pohode. Potom prišla druhá časť deja. Pre mňa osobne veľmi kritická, alebo inak napísané, nudná. Vždy keď rozčítam kapitolu, musím ju aj dočítať. Tu boli pomerne dlhé kapitoly ale niekedy som ich vôbec nezvládla dočítať pretože ma to buď nudilo alebo po večeroch uspávalo. Knihu som stále odkladala bokom ale nakoniec som sa musela prekonať, pretože som túto recenziu už nechcela stále posúvať na neskôr. Jednoducho som tú knihu schmatla a pustila som sa do toho. Keď prišla tretia časť deja, už to bolo konečne o inom. Konečne vyplávali rôzne informácie na povrch. Karty s podozrivými sa trošku premiešali. Na môj vkus sa však toto udialo v knihe dosť neskoro. Ale nevadí, jednoducho tretia časť deja bola o dosť lepšia. Rozuzlenie bolo naozaj super, vôbec som nemala tušenie kto by mohol za tým byť. Neskôr mi to už dochádzalo samej ale aj tak som neodhadla všetkých.

O čom snívajú v noci
vo svojich celách
tie monštrá?
Aké slizké tvory a preludy
živia ich sny?

Na knihe mi naozaj veľmi veľmi vadilo, že často tam boli spomenuté názvy piesní. A ak myslím často myslím naozaj často. Vždy keď si niekto pustil hudbu alebo niečo počúval, autor uviedol aj názov skladby a skupinu. Išlo mi to dosť na nervy, pretože mňa osobne vôbec nezaujíma čo postava počúva. Podľa mňa dej nemal až také grády na aké som zvyknutá z krimi žánru, na môj vkus to bolo málo zvrátené, pritom sa zdalo, že táto kniha buda samá zvrátenosť práve kvôli tomu Inštitútu so psychopatickými vrahmi. Preto si dovolím tvrdiť, že Hannibal je jednoducho lepší. Ale aby som len nekritizovala....

Postavy boli celkom sympatické a detektív Martin Servaz a policajtka Iréne Ziegler ma dosť zaujali. Každý má v knihe dáke to svoje tajomstvo a ak ich tajomstvá chcete odhaliť, nezabudnite si prečítať epilóg. Ten musím naozaj vychváliť. Bolo to perfektné a bolo to veľmi dobré zakončenie knihy. Každá postava má svoj príbeh, svoju vlastnú osobnosť a počas vyšetrovania sa ukáže, že aj postavy v knihe sú iba obyčajní ľudia.

A ešte jedna zaujímavá infoška. Počas čítania knihy, sa tam vyskytlo meno ZUZKA. Hneď som sa pritom mene zháčila, že preboha prečo meno Susanne prekladali do slovenčiny. Nakoniec vysvitlo, že knižná postava Zuzka prišla zo Slovenska do Francúzska (kde sa teda dej odohráva).

Informácie o knihe: 

Originálny názov: Glacé 
Počet strán: 624
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: slovenský jazyk 
Rok vydania: 2015
Vydalo: x.y.z
Cena: 16,99 €
 

I keď istá časť deja ma naozaj nudila, autora ešte vôbec nezatracujem a úprimne sa teším na ďalšie detektívne prípady s Martinom Servazom. Je to aj preto, že rozuzlenie celého prípadu nebolo samé klišé a dopadlo to nakoniec dosť zaujímavo. Ja len dúfam, že pokračovanie bude lepšie, a preto ten lepší bodík si šetrím na neskôr.


Hodnotenie:

16 komentárov

Knihu už jsem viděla párkrát, ale nějak jsem se o ní více nezajímala, což je divné, protože já miluji krimi... Jenže mám (asi jako ty) raději ty "brutálnější" knihy, ve kterých jdou vidět vnitřnosti a málokdy se mi líbí jiné, kde toto není. Každopádně má hezkou obálku a dle informací, to asi nebude zrovna hubeňour.. :D :)

Reply

Kniha nebola až tak zlá ale ako píšeš mne to tiež chýbalo ale tak rozuzlenie bolo zaujímavé.. No hej je dosť hrubá :)
Som rada, že je tu niekto medzi blogermi kto rád číta aj niečo brutálnejšie :)

Reply

Já si je raději vždy zakazuju, kolikrát nemyslím a připojila bych se automaticky na data :D
Jinak k tomu jmenu, aspon to teda dava takhle smysl. Nenavidim kdyz se jmena z cizich del prekladaji do ceskych -.-

Reply

Tiež to nemám rada či už v knihách alebo filmoch.

Reply

Mne zase viac sedi ked to nie je moc drsneale aj tak moc tento zaner nevyhladavam. Ale recenzia fajn taka uprimna, to nie kazdy tak pise ked tu knihu dostane ako recenzny.

Reply

Skvělá recenze..O knize jsem slyšela od kamarádky, která je asi tak v půlce a vůbec ji nebaví. Ona je ještě k tomu moc nečtivý typ a na knihy si nepotrpí. Snad se probojuje do konce knihy a pak mi řekne, jaká byla.

Reply

V polke knihy je to dosť nudné...
Ďakujem.

Reply

Skvelá recenzia. Kniha ma zaujala, aj keď krimi nie je zrovna môj žáner.

Reply

Veľmi pekná recenzia :) Kniha ma obsahom veľmi zaujala, a to veľmi ani takéto knihy nečítam, ale myslela som, že to bude tiež také... divnejšie ako tie psycho filmy, ale keď sa to v polke znudnie, tak už sa vidím, že by som to nemala nervy dočítať :D

Reply

Ďakujem :)
No vieš ja by som to asi tiež odložila bokom ale bol to recenzný výtlačok, takže kvázy som bola nútená to dočítať ale keby to odložím zas sa nedozviem rozuzlenie a to v krimi proste musím vedieť, lebo v krimi sa ti to môže ešte vždy nečakane zvrtnúť.

Reply

Vypadá to zajímavě, ale asi nic pro mě... ale každopádně moc pěkná recenze :)
Lovies 47
GIVEAWAY

Reply

Ja na tieto krimošky moc nie som. Muselo by to byť niečo čo ma naozaj zaujme, aby som si to prečítala. Ale musím povedať, že Svedkyňa ohňa od dua Lars Kepler bola perfektná. Mám v pláne si prečítať aj iné knihy od týchto dvoch.
Mimochodom, pekná recenzia ;)

Reply

Ďakujem :) no ja som taký "kriminálnik" :D

Reply
Anonymný mod

Sranda, ale tie názvy piesní aj mne tak trochu prekážali. Bolo tam toho naozaj často.

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥