This not a love story... this is Solitaire


V prvom rade by som sa chcela poďakovať za recenzný výtlačok knihy, ktorý mi venovalo vydavateľstvo ALBATROS MEDIA.


Na úvod vám predstavím autorku knihy. Alice Oseman sa narodila v roku 1994 v Anglicku. Študuje angličtinu na Durham University, aspoň to od nej očakáva spoločnosť. V skutočnosti má plnú hlavu fiktívnych postáv, kreslí "hlúpe" komiksy a vedie si blog na stránke chronicintrovert.tumblr.com.

Alice napísala svoju prvú knihu ako 17 ročná a ňou je práve Solitaire. Originál vydalo vydavateľstvo HarperCollins v júli 2014. U nás knihu vydalo vydavateľstvo CooBoo ako 19 317. publikáciu. K napísaniu knihy Solitaire Alice inšpirovalo správanie ľudí na Tubmlr. Momentálne pracuje na svojej druhej knihe.

Anotácia:  Ak by vám to aj napadlo, toto nie je žiadna love story. Volám sa Tori Springová. Rada spím a rada blogujem. Minulý rok - predtým, ako sa stali všetky tie hrozné veci s Charliem a ja som nedokázala veriť nikomu a ničomu - mala som kamarátov a všetko bolo inak. Teraz je tu Solitaire. A Michael Holden. Neviem o čo sa Solitaire pokúša, a na Michaela Holdena kašlem. Úplne.

Tento knižný debut je označovaný ako ideálny pre tých čo sa nadchli pre príbehy Johna Greena či Rainbow Rowell. Ja osobne som knihy od týchto autorov nečítala, a tak to neviem posúdiť. To už musíte vy ostatní. Hlavná hrdinka Victoria, Tori, je cynická stredoškoláčka, ktorá srší pesimizmom a sarkazmom. Je to osamelá introvertka, všetko a všetci jej vadia, a tak nečudo, že v knihe natrafíte na vtipné sarkastické poznámky. Ja vravím 3x áno pre Tori Springovú. V mnohých veciach mi je podobná a tak som sa opäť našla v hlavnej postave knihy.

Prejdú okolo nás dve dievčatá
na kolosálnych podpätkoch
a v šatách takých vypasovaných,
že im z nich vyteká pokožka. Jedna práve
hovorí druhej: "Počkaj chvíľu, kto, doriti,
je ten Lewis Carroll?" V duchu vytiahnem
zbraň, obe ich zastrelím a potom zastrelím seba.

Čo sa týka samotného príbehu, bol to zaujímavý námet na knihu, ale autorka štýlom písania oslovuje iba istú konkrétnu skupinu ľudí a sú to samozrejme mladé dievčatá vo veku 13 až 15 rokov. Keďže ja mám 23 slová ako hipster, twitter, facebook alebo SWAG v mojom prípade kazili dojem z čítania. Tí mladší však skôr ocenia slangové výrazy ako ja, preto knihu neodsudzujem, kniha nemôže za to, že ja som na toto už "stará". Navyše autorka ju písala ako 17-ročná a tak nemôžem sa čudovať, že takéto slová volila, pretože v dnešnej dobe sú už bežnou súčasťou života mladých. Chválim však to, že "páchateľa" som neodhadla správne a mýlila som sa. Rada sa mýlim v takýchto situáciách, pretože je to o to zaujímavejšie.

Vedľa mňa sedí Becky a rozpráva sa s Benom Hopom.
Nanešťastie sa im nedokážem vyhnúť bez toho,
aby som sa presadila, opustila miestnosť
alebo zomrela.

Ako som už spomínala, Tori ma ako hlavná postava naozaj zaujala. Ďalšia, ktorá určite stojí za zmienku je záhadný a trošku zvláštny Micheal Holden. Myslím si, že práve on je veľmi dôležitým pilierom deja a jeho zvláštne správanie, vás jednoducho núti premýšľať, že čo je to vlastne za človeka. 
Keďže mnohí neradi čítajú dlhé knižné recenzie a ja vám nechcem prezradiť nič z deja v rýchlosti to zhrniem. Na ďalšiu knihu od autorky sa teším, pretože som zvedavá čo to bude až to bude. Nečudujem sa, že si získala toľko mladých čitateľov. Vie ako písať tak aby ich to zaujalo. Nakoniec veď ona sama je stále mladá. Čo sa týka samotnej knihy určite nebola zlá ale zrovna ja nie som tá veková kategória, ktorú Alice chcela osloviť. Solitaire bola príjemná oddychová kniha, nijak zvlášť ma nesklamala ale ani neohúrila. Odporúčam však prečítať všetkým komplikovaným povahám ako som ja a teda hlavne Tori. Pri čítaní tejto knihy som si uvedomila mnohé veci. Častokrát tie isté ako hlavná hrdinka. Už viem kde som robila chybu... a vie to už aj Tori. A vy?
Informácie o knihe
Počet strán: 328
Väzba: pevná väzba
Vydanie: 1. vydanie
Text copyright: Alice Oseman, 2014
Translation: Terézia Štubniaková, 2015


15 komentárov

V tých dvoch úryvkoch som sa našla.. myslím, že by som tú kniha mohla skúsiť prečítať.

Reply
Anonymný mod

Momo veď to si celá ty! Tá kniha nie je o tebe?

Reply

Zboznujem ked je v knihe zahadny chlapec!

Reply

tak tá kniha znie zaujímavo :) a aj obal má pekný
stálo by to za prečítanie síce už ani ja nezapadám do tej kategória
pekná recenzia :)

Reply

Rada spím a rada blogujem. Ako by som sa spoznala, ha :D Tá kniha vyzerá skutočne zaujímavo :) Určite bude jedna z tých, ktoré si prečítam. Supeer recenzia Moni ^^

Reply

A má rada aj mačky :)
Ďakujem :)

Reply
Anonymný mod

Síce platí, že nesúď knihu podľa obalu, ale táto ho má super.

Reply

Podle anotace a toho co jsi psala, vypadá fakt dobře :) Já teda sice nemám moc ráda tyhle knížky, jsem spíš na fantasy nebo horory, ale nějaká taková "oddychovka" se doma hodí :D :)
Super recenze :)

Reply

Vyzerá to celkom milo, aj keď by som si ju nekúpila, ak by som sa k nej dostala tak by som si ju prečítala :) super recenzia :)

Reply
Anonymný mod

Četla jsem ji a docela se mi líbila =)
http://ggeek.blog.cz/

Reply
Anonymný mod

Sestra ju čítala a možno teda siahnem po nej aj ja.

Reply

Knížku jsem četla už dřív a právě mě zajímalo co na ni řekne i někdo jiný.
Mě se celkem líbila, jen nevím jak jsem to dělala, ale poslední dobou se mi to děje často i s jinými knihy. V jednu chvíli jsem v knížce četla.. já nevím.. o tom, že je školním pozemku a najednou byla někde jinde s někým jiným a já jsem ani nevěděla jak jsem se tam dočetla. Ale jak říkám. poslední dobou se mi to děje i s jinými knihami.. =D :)

Reply

Málo sa asi sústredíš :D
Ďakujem za komentár :)

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥