Selekcia

Dnes som si uvedomila, že akosi to s tými knižnými recenziami nestíham. Knihy sa mi tu kopia na stole a ja nestíham čítať, keďže popri tom ešte musím stíhať aj chodiť do práce a po novom tu pribudne i navštevovanie vodičského kurzu. Rozhodla som sa teda, že napíšem recenziu na niečo staršie. Ide o knihu Selekcia, no a keďže onedlho vychádza pokračovanie tejto knihy tak ma napadlo, že toto je tá správna kniha na dnešný článok.. Knihu vydalo vydavateľstvo CooBoo a toto je prvá časť z trilógie.

Najskôr teda niečo o autorke. Kiera Cass prvý krát publikovala svoju knihu v roku 2012, a ide práve o trilógiu The Selection. Ku knihám boli dokonca natočené pilotné diely alebo ak chcete trailery. V auguste 2014 Kiera vyhlásila, že trilógia Selekcia bude mať i doplňujúce novelyThe Favourite by mala vyjsť niekedy tohto roku a The Heir ju bude nasledovať.

.

Anotácia: Pre tridsaťpäť dievčat je Selekcia životnou šancou. Príležitosť uniknúť svojmu osudu, vstúpiť do okázalého sveta rób a drahých šperkov. Žiť v paláci a bojovať o srdce úžasného princa Maxona. Pre Americu Singerovú je to však nočná mora. Musí opustiť svoju lásku a odísť z domova. Potom sa zoznámi s princom Maxonom. Postupne začne prehodnocovať všetky svoje dovtedajšie plány – a uvedomí si, že život, ktorý si vysnívala, bledne pri budúcnosti, na ktorú nikdy ani nepomyslela.

Pôvodne som si myslela, že svet rób, šperkov a ešte k tomu dáky princ nie je nič pre mňa. Knihe som však dala šancu, pretože ma zaujala America Singerová ako osoba. Pre ňu je niečo takéto nočná mora a zdalo sa mi, že pre mňa by bola tiež. Tak prečo nie. Občas treba vyskúšať prečítať aj niečo odlišné. Navyše ako som už spomínala nemám rada keď na obale knihy sú ľudia, hlavne dievčatá, ktoré sú na jedno kopyto. Priznám sa však, že táto dievčina na obale je jednoducho iná. Pracujem v kníhkupectve takže stretávam sa stále s dákym obalom knihy, ktorý je jedno a to isté. Ale Selekcia ma naozaj zaujala.

Nechcem byť kráľovná.
A nechcem byť ani Prvá.
Dokonca som sa o to nechcela
ani len pokúsiť. 

America ma však naozaj nesklamala. Kniha sa čítala jedna radosť a ak si myslíte, že celý príbeh je iba o súťažiacich ste na omyle. V dobe, v ktorej žije America, sa ľudia delia na kasty. Podľa kást dostanú príslušnú prácu. To znamená, že tí z tej nízkej kasty nemajú takmer žiadnu šancu na lepší život. America sa nedobrovoľne-dobrovoľne prihlási do Selekcie, ktorá môže jej doterajší život zmeniť úplne, a navyše pomôže tým svojej rodine. Dôvod prečo America mi sadla je ten, že povahovo sme si blízke. Tak ako ona vnímala Selekciu a súťažiace tak by som to celé zrejme vnímala i ja. Mám rada to, že je iná, a to ju robí výnimočnou.

Princa Maxona som najskôr vnímala ako dákeho nahlúpleho a namysleného synáčika bohatých rodičov. Nenechajte sa oklamať. Autorka vie pekne zamiešať karty a v knihe nie je núdza ani o pár vyhrotených situácií. Napriek tomu by som knihu zaradila medzi tie oddychové, pretože prvá kniha je vlastne taký úvod do tohto diania. Ja som zvyknutá na niečo "drsnejšie" preto ju radím sem ale v ďalších dieloch verím, že to už bude omnoho napínavejšie, keďže Selekcia sa bude blížiť ku koncu.

Knihu som prečítala za jeden deň, čo som sa najskôr obávala, že sa to bude vliecť. Jednoznačne sa teším na ostatné pokračovania a novely, pretože štýl písania autorky mi naozaj sadol.

Originálny názov: The Selection
Počet strán: 312
Väzba: pevná s prebalom
Jazyk: slovenský jazyk
Rok vydania: 2014
Hodnotenie:
4/5 

7 komentárov

Vypadá fakt hezky :) Hlavně tedy ta obálka je krásná :)

Reply

Pekná recenzia, taká prehľadná.
Knižka vyzerá zaujímavo :)

Reply

Už sa neviem dočkať na Elitu :) :) America je super.

Reply

Milujem túto knihu! Je moja topka! A teda aj páči sa mi tvoj blog, kvôli nemu som si založila google profil aby som nekomentovala anonymne.

Reply

No až tak ju asi ja nemilujem ako ty....
Ďakujem :)

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥