Horrorstör by Grady Hendrix

Moje milé netopiere. Toto nie je IKEA katalóg. Toto je
Horrorstör!
Väčšinou keď začnem čítať recenzný výtlačok, hneď na začiatku si naplánujem dátum zverejnenia článku. Vždy si to zorganizujem tak aby som mala čas aj na prečítanie aj na napísanie článku. Pôvodne som túto recenziu plánovala na 3. 4. 2015 ale kniha si ma tak získala, že som ju prečítala za pár hodín. Preto ju zverejňujem skôr a navyše s veľkým potešením. Knihu Horrorstör mi venovalo vydavateľstvo ALBATROSMEDIA. Ďakujem!


Anotácia: Vo veľkopredajni nábytku Orsk v Clevelande sa dejú podivné veci. Zamestnanci každé ráno po príchode do práce nachádzajú polámané knihovničky Kjërring, črepy z pohárov Glans a rozbité skrine Liripip. Očividne sa tu deje niečo nekalé. Prísť záhade na koreň sa rozhodnú traja mladí zamestnanci, a tak sa dobrovoľne prihlásia na desaťhodinovú nočnú zmenu. Uprostred noci hliadkujú na prázdnej predajnej ploche, preskúmavajú podivuhodné tiene a zvuky a zažijú hrôzy, ktoré prekonajú ich najdivokejšie predstavy.

Horrorstör je klasický duchársky príbeh zasadený do súčasného prostredia a zabalený do podoby maloobchodného katalógu, v ktorom autor nekladie medze svojej búrlivej fantázii a s primeranou dávkou irónie je odhodlaný čitateľa zaskočiť, no najmä dobre pobaviť.


Autor Grady Hendrix: je autorom článkov pre časopisy Variety, Slate, The New York Post, Playboy, Village Voice a taktiež niekdajším filmovým kritikom pre The New York Sun. Niekoľko rokov strávil zodpovedaním otázok na infolinke pre organizáciu venujúcu sa parapsychologickému výskumu. 

Začiatok je celkom ľahký.
To som sa naučil od srbských kmeňov.
Kostoly sa stavajú na miestach
umučenia svätcov.
Stavba mostu si žiada položiť
do základov dieťa, aby vytrval. 
 
A teraz môžeme ísť na samotnú recenziu. Na úvod by som len možno "pokarhala" znenie anotácie. Tak po prvé prísť záhade na koreň sa nerozhodne nikto. Manažér bol tým poverený a po druhé, zvyšní dvaja zamestnanci to spravili skôr (ne)dobrovoľne. No a po tretie zmenu ťahali 24-hodinovú. Ale tak to sú malé drobnosti a moje postrehy, ktoré však vôbec nevypovedajú o kvalite knihy. Dôvod prečo som sa pre túto knihu rozhodla je naozaj prostý. Chcela som ju dostať do popredia, nakoľko som sa dozvedela, že mnohí si myslia, že je to naozaj IKEA katalóg a kniha ani nebola nikde medializovaná. Takáto kniha si však určite zaslúži reklamu. Zdá sa, že ľudia v zhone neprečítajú názov knihy a len letmo prejdu po obale. A čo sa vraví?! Nesúď knihu podľa obalu! Kniha je úžasným spojením vtipu, hororu a samozrejme paródie. Zo začiatku je vtipná ale potom keď už ide do tuhého je to fakt drsné. Autor má naozaj bujnú fantáziu a dovolím si tvrdiť, že príbeh bol veľmi dobrý, že by zaslúžil byť aj sfilmovaný. Nejeden človek by sa pri ňom bál. Grady Hendrix si dal záležať aj na opise všetkého. Je teda hračka si každú situáciu tak dobre a živo predstaviť. Tým pádom aj bu-bu efekt dodáva na grádoch. A o to tu predsa ide!Všade krv. 
A na jedálenskom stole
Frånjk mŕtvola.

Každá nová kapitola sa začína predstavením nábytku, ktorý sa spomenie v danej kapitole. Odporúčam dobre sledovať, pretože od istej kapitoly to už nebude nábytok ale mučiace nástroje. Môžete si všimnúť na obrázku vyššie. Musím sa priznať, že štýl ako bola celá kniha robená ma naozaj nadchol a hlavne pobavil. Autor si na tom dal naozaj záležať a je to prešpekulované. Možno je trošku nepraktický formát knihy, má naozaj tvar ako klasický IKEA katalóg, ale tak to vôbec nebol taký problém. A ešte teda záver. Samozrejme, že vám neprezradím ako sa to skončilo ale záver bol naozaj super. Taký klasický horrorový. Jednoduchý ale na mňa zapôsobil naozaj dobre.
Hlavné postavy sú naozaj zaujímavé. Každá je povahovo úplne iná ako tá druhá a perfektne sa dopĺňajú, resp. vznikajú tu naozaj zvláštne až priam sarkastické situácie. A kto nemá rád sarkazmus?!

Amy mala zlú predtuchu,
že práve našli mŕtvolu.
V Spálňach ktosi zomrel a mŕtvolu
tu v žiadnom prípade nemôžu nechať
rannej zmene. 

Informácie o knihe:
Počet strán: 240
Väzba: brožovaná
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2014

Hodnotenie
4,5/5 

No a ešte na úplný záver, že táto kniha má vekové odporúčanie +15. Nie nadarmo. Je fakt drsná a pre napr. 12 ročné deti teda určite nie je vhodná :)

5 komentárov

Anonymný mod

Tak toto vyzerá byť niečo pre mňa! Mia

Reply

Nevyzera to zle, len neviem ci by som si to mohla dovolit citat iba pri lampe sama doma :)

Reply

Vyzerá to naozaj zaujímavo :)
www.allmoblogg.blogspot.com

Reply

Čítala som knihu a nemôžem nesúhlasiť s tvojou recenziou.

Reply

Ďakujem za vaše komentáre :)

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥