Goblins by Philip Reeve

Tesne pred koncom mesiaca marec mi prišla kniha od vydavateľstva Fragment. Vydavateľstvo mi venovalo knihu Goblini, na ktorú som už dlho poškuľovala odkedy nám prišiel knižný Fragment katalóg. A ako teda u mňa táto detská kniha obstála? Dočítate sa v dnešnej recenzii.

Ale pekne poporiadku. Na úvod niečo v krátkosti o tejto knihe. Goblini, to je banda zelených nevychovancov, ktorí sa neustále mlátia a robia neplechu. Avšak Lišiak je iný ako ostatní. Je múdry, a samozrejme prešibaný. Ako jediný cíti prítomnosť starých kúziel. ktoré sa prebúdzajú. Aby toho nebolo málo, začnú sa diať naozaj zvláštne veci.
Lišiak sa nedobrovoľne vrhne do toho najdivokejšieho dobrodružstva v histórii goblinov.

Kto je Philip Reeve? Autor knihy sa narodil v roku 1966 v anglickom meste Brighton. Po skončení štúdia pracoval ako predajca kníh, následne sa však začal živiť ako profesionálny ilustrátor. Prvý väčší úspech sa dostavil s ilustráciami k obľúbenej knižnej sérii Desivé dejiny. Neskôr sa začal venovať i písaniu a stal sa jedným z najoceňovanejších autorov kníh pre deti. Povráva sa, že vďaka svojej fantázii je to novodobý Jules Verne.
Zistenie, že autor knihy je i ilustrátorom spomínanej série ma naozaj milo prekvapilo, pretože občas si v práci zvyknem prezerať obrázky v týchto knihách. Sú naozaj zvláštne pekné a som rada, že ani v tejto knihe nechýbajú zaujímavé obrázky ušatých stvorení a dokonca je tu aj úvodná strana, ktorá vám hlavných hrdinov v knihe predstaví.

Nikdy by nedopustil,
aby sa jeho goblini dozvedeli,
že nosí ružové flanelové
"nasraváky".

Prečo som si túto knihu obľúbila?! No bude to zrejme pre jej veľmi špecifický slovník. Tak napr. nasraváky sú u goblinov spodky. Vytrieťrite sú papiere a nihy, sú jednoducho knihy, ktoré neobsahujú slová a písmená ale zlovochody a bízmená. Slovo ako nasraváky musia deti jednoducho milovať a dosýtosti sa na tom smiať. Možno práve preto je v zahraničí táto kniha tak obľúbená. Je to jednoduché a vtipné a verím, že kniha si získa aj kopu detí na Slovensku. Možno čo sa týka vekovej kategórie nie je kniha pre vás "vhodná" a nad jej kúpou neuvažujete ale koľkí z vás majú doma mladšieho brata, ktorému neviete čo kúpiť na narodeniny. Knihou určite potešíte hlavne malých chlapcov, ktorí ustavične vymýšľajú tak ako aj Goblini v tejto knihe. Po prečítaní pár úryvkov z tejto knihy, ma kamarátka poprosila, aby som si knihu odložila a ak sa jej narodí chlapec, rada by mu z nej čítala.

Táto kniha bude mať i ďalšie dve pokračovania, na ktoré sa naozaj teším. Dúfam, že budú rovnako dobré ako táto prvá kniha. Pokiaľ máte chuť na niečo jednoduché, vtipné a tak trošku detské knihu naozaj odporúčam. Ja som si pri nej príjemne oddýchla a aj ma pobavila. Občas treba troška vypnúť od všetkých tých vrážd a násilností v knihách a treba si prečítať niečo veselé. A čo je veselšie než detská kniha?Informácie o knihe
Počet strán: 312
Väzba: brožovaná
Cena: 8,49 €

Hodnotenie:
4/5

6 komentárov

Ty napíšeš tú recenziu tak, že ešte aj detskú knihu si chcem kúpiť :D

Reply

Moj krpaty brat bude mat onedlho narodky. Dakujem za tip.

Reply
Anonymný mod

Tiež občas nepohrdnem detskou knihou.

Reply

Mne sa na tvojich recenziách páči to, že ty si dosť často vyberáš knihy, ktoré vôbec nepoznám. Všimla som si, že nie som jediná. Všade tie isté knihy ale málokedy objavím niečo nové. Keď idem na tvoju stránku, tak vždy ma dáka kniha prekvapí. Máme podobný vkus, takže vždy sa rada pozriem sem a objavím niečo o čom som ani len nepočula. Mnoho blogov je strašne sterotypných a časom ma fakt prestanú baviť. Preto mi aj dosť dlho trvá kým sa na dáky blog pripojím ako čitateľ.

Reply

Ďakujem, každý máme iný vkus na knihy..

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥