22. march - Stop this animal cruelty, please.

Viem, že dnes je ešte len 1. marec a ja začínam hneď 22. ale nikomu nezaškodí vedieť takéto informácie o pár dní skôr.
Mnohí možno viete, že dnes je Svetový deň vody. A možno ani nie. Ale mnohí však určite netušia, že v tento deň je i Medzinárodný deň tuleňov. Keď už nepomôžem finančne tak aspoň takto. Nech o tom vie čo najviac ľudí. Aj malá pomoc je stále pomoc.

Medzinárodný deň tuleňov sa koná už od roku 1982 a pripomína všetkým ľuďom na svete problém, akým je kruté prenasledovanie tuleňov za účelom ich lovu. Výsledkom rastúceho medzinárodného odporu je zákaz obchodu s výrobkami z tuleňov v mnohých krajinách. Prečo sa Medzinárodný deň tuleňov vlastne koná?


Bohužiaľ ako vám teda zrejme došlo, je to preto, že každý rok je na kanadskom pobreží zastrelených, na smrť ubitých alebo zaživa z kože stiahnutých približne 300 000 tuleňov, najmä kvôli ziskom z predaja kožušín. Je vám z toho čísla zle? Malo by. Vo väčšine prípadov ide o tulenie mláďatá, často dvoj či trojtýždňové. Smutným faktom je, že keďže v takomto veku ešte nemajú dobre vyvinutú schopnosť pohybu a plávania, lovcom nedokážu uniknúť a sú pre nich veľmi ľahkou korisťou. Mnohé z nich zažívajú pomalú a bolestivú smrť len preto, aby ich kožušina bola použitá do luxusných výrobkov (ktoré aj tak stoja za hovno a sú nevkusné) odevného priemyslu. Je mi z toho proste na vracanie a príde mi to choré a zvrátané. Tie paničky čo si na takéto "luxusné" veci potrpia a doprajú si ich, by si zaslúžili tiež niečo tak kruté. Keby nie je dopyt po takýchto veciach tak nie je ani toto nezmysluplné zabíjanie. Príroda by sa mala lepšie bez nás a tak nečudo, že ľudí nemám moc v láske a ani im nedôverujem.

Ale aby tento článok nebol iba o negatívach, je tu aj niečo pozitívne, niečo, čo je akási forma odmeny pre ľudí, ktorí tak snaživo bojovali za životy tuleňov....

Koalícii európskych a medzinárodných organizácii na ochranu zvierat sa na jar roku 2009 podaril obrovský prielom. Európsky parlament schválil zákaz predaja výrobkov z komerčného lovu tuleňov na celom území EÚ. To má za následok výrazné zníženie počtu ulovených tuleňov, a možno aj úplné zastavenie ich komerčného lovu v Kanade.

Tento prielom je úspešný práve vďaka mnohoročným snahám ochrancov zvierat vedených organizáciami IFAW, HSI a Eurogroup For Animals. Nebol by však možný bez zapojenia sa európskej verejnosti. Vďaka týmto ľuďom dostanú tisíce tuleních mláďat šancu žiť prirodzeným životom bez ohrozenia človekom.

Mýty a fakty

  • Komerčný lov tuleňov je brutálny a neraz mi pri písaní tohto článku vybehli slzy. Tulene sú lovené streľbou z diaľky alebo údermi zbraňou nazývanou hakapik. Možno by sa vám streľba zdala "menej" krutá ale bohužiaľ v oboch prípadoch vidieť tulene zvíjať sa dlho v bolestiach. Všetky nariadenia o "humánnom" zabíjaní sa ukázali ako neuskutočniteľné z naozaj smiešneho dôvodu. Komerčný lov prebieha na odľahlých miestach a v ťažkom teréne čo znemožňuje šetrné zabíjanie.
  • Vyše 95% ulovených tuleňov sú bezbranné mláďatá.

  • Komerčný lov a tradičný lov. Je v tom rozdiel? Áno. Tvrdenia, že lov tuleňov, ktorý patrí k tradičnému spôsobu obživy Inuitov, teda Eskimákov a protesty ochrancov zvierat im bránia v ich spôsobe života sú nepravdivé. Je rozdiel medzi komerčným a tradičným lovom. Protesty smerujú proti komerčnému lovu, ktorý je vykonávaný v masovom meradle, za účelom zisku. Tradičný lov Inuitov predstavuje iba malé percento z celkového počtu ulovených tuleňov a snahy ochrancov zvierat sa ich nijak nedotýkajú.
  • Tulene verzus tresky. Kanadská vláda tvrdí (bla bla lebo vláda povedala), že tulene, ktoré sa živia treskami sú premnožené v dôsledku čoho klesá populácia tresiek a trpí kanadský rybolov. V skutočnosti žiadna vedecká štúdia nepotvrdila túto hypotézu. Tresky sú však potravou aj iných morských živočíchov. Vedecké štúdie označujú za príčinu úbytku tresiek, ich nadmerný lov, kým iným ako rybármi. Človek je teda zodpovedný nie len za lov tuleňov a aj za úbytok tresiek.
  • Tulene však neohrozuje iba človek. V dôsledku globálneho otepľovania sa zmenšuje arktická ľadová pokrývka, bez ktorej tulenie mláďatá nedokážu prežiť prvé týždne života. Státisíce tuleních mláďat takto hynie ešte pred začatím samotnej loveckej sezóny v ľadových vodách oceánu.
  • Svetová verejnosť odmieta lov tuleňov. Podľa prieskumov je takmer 70 % Kanaďanov, takmer 80 % občanov USA, 95 % Holanďanov a 79 % Britov proti komerčnému lovu tuleňov.

Je to možno nepríjemný pohľad ale neodvracajte oči.. Len sa dobre prizrite čo naša "úžasná" rasa dokáže. Treba to zastaviť.

na tejto stránke sa dočítate ako i vy môžete pomôcť, pomoc nie je len o peniazoch, pomôcť môžete aj šírením takýchto článkov

Viac o love tuleňov sa môžete dozvedieť na nasledujúcich stránkach:

4 komentárov

Anonymný mod

Zdieľam...

Reply

toto je dosť smutné :(

a podpisovala som už pár petícií na túto tému ale tak isto aj na býkov čo je tiež hnusné

Reply

Ja som aj proti tomu aby zvieratá vystupovali v cirkuse... som nedávno podpisovala petíciu.

Reply

Co se týká zvířat, jsem na tohle téma dost citlivá! Je to hrůza, co se ve světě děje :(
Máš hezký blog, rozhodně jsem ho nenavštívila naposledy!! Mimochodem byla bych moc ráda, kdybys i ty navštívila můj blog, případně se stala mojí čtenářkou (čtenářství vždy ráda oplácím)!! Měj se hezky..:)
FASHION & BEAUTY

Reply

Zverejnenie komentára

♥ Keep calm, stay kawaii and leave comment ♥